Ebeveynler ve çocuklar için COVID-19 rehberi

Bir aile üyesi hastalık belirtileri gösterdiği takdirde ne yapmalıyım?

Sizde veya çocuğunuzda ateş, öksürük veya nefes alma güçlüğü gibi belirtiler varsa tıbbi yardım almak için derhâl bir sağlık kuruluşuna başvurunuz. COVID-19 hastalığının bildirildiği bir bölgeye seyahat ettiyseniz veya bu bölgelerden birine seyahat etmiş ve solunum yolu hastalığı belirtileri gösteren bir kişiyle yakın temasta bulunduysanız, en yakın sağlık kuruluşunu arayarak bu konuda önceden bilgi verme seçeneğini göz önünde bulundurunuz.

Seyahat edersek ailem için ne gibi önlemler almalıyım?

Türkiye içindeki seyahatlerde, acil durumlar söz konusu olmadıkça ilinizden ayrılmamanız tavsiye edilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda lütfen ilinizdeki Göç İdaresi Müdürlükleri İle iletişime geçiniz. COVID-19 kapsamında kamu sağlığını korumaya yönelik önlemler ve kısıtlamalar sebebiyle, yerleştirme amaçlı ülkeden çıkışlar geçici olarak durdurulmuştur.

Seyahat etmek zorunda olan ailelerin:

  • Seyahat ederken, hem kendileri hem de çocukları için standart hijyen önlemlerine uymaya özen göstermelidir. Bunun yanı sıra, ebeveynlerin yanlarında her zaman bir el dezenfektanı, kullan at veya dezenfektanlı ıslak mendil taşımaları tavsiye edilir.
  • Eğer mümkünse; bir ulaşım aracına bindiğinizde koltuğu, kol dayama yerini, ekranı vb. yerleri dezenfektan içeren bir ıslak mendille temizleyiniz. Bunun yanı sıra, sizin ve çocuklarınızın kaldığı otellerde veya diğer konaklama alanlarında temel yüzeyler, kapı tokmakları, uzaktan kumanda gibi risk içeren yüzeyleri temizlemek için dezenfektanlı mendil kullanınız.

Çocuğumu okuldan almalı mıyım?

Bakanlığın resmi talimatı gereği şu anda Türkiye’de örgün eğitime 30 Nisan 2020 tarihine kadar ara verilmişti. Bu tarihe kadar uzaktan eğitim sistemi uygulanacaktır. Çocuğunuz Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve TRT EBA TV üzerinden eğitimini online olarak devam ettirebilir.

Zorbalık, ayrımcılık ve damgalanma konusunda kaygılıyım. Neler olduğu hakkında konuşmak için başvurulabilecek en iyi yöntem nedir?

Çocuklarınız, aileniz ve arkadaşlarınızla Koronavirüs hakkında konuşurken yapılması ve yapılmaması gerekenler aşağıda belirtilmektedir:

 

YAPILMASI GEREKENYeni tip Koronavirüs hastalığı (COVID-19) hakkında konuşunuz.
YAPILMAMASI GEREKENHastalığı, bölgelerle veya etnik kökenlerle ilişkilendirmeyiniz. Virüslerin belirli ırklara, nüfuslara ve etnik kökenlere mensup insanları hedef almadığını unutmayınız.
YAPILMASI GEREKEN“COVID-19 hastalığı bulaşmış insanlar”, “COVID-19 hastalığı için tedavi gören insanlar”, “COVID-19 hastalığına yakalanmış ve iyileşen insanlar” veya “COVID-19 hastalığı bulaştıktan sonra ölen kişiler” hakkında konuşunuz.
YAPILMAMASI GEREKENHasta insanları nitelemek için “COVID-19 vakaları” veya “kurbanlar” gibi ifadeler kullanmayınız.
YAPILMASI GEREKENCOVID-19 hastalığı “bulaşan” veya “yakalanan” kişiler hakkında konuşunuz.
YAPILMAMASI GEREKEN“COVID-19 hastalığı “yayan”, “başkalarına bulaştıran” ya da “virüs yayan” insanlar gibi ifadeler kullanmayınız. Zira bu tür ifadeler, insanların virüsü kasıtlı bir şekilde yaydıklarına dair bir ima içerir ve onları suçlar.
YAPILMASI GEREKENCOVID-19’dan kaynaklanan risk hakkında konuşurken bilimsel verilere, güncel ve resmî sağlık tavsiyelerine dayanarak doğru bilgiler vermeye özen gösteriniz.
YAPILMAMASI GEREKENDoğrulanmamış söylentileri paylaşmayınız ya da tekrarlamayınız ve “veba”, “kıyamet” vb. ifadelerle korku uyandırmak için tasarlanmış abartılı bir üslup kullanmaktan kaçınınız.
YAPILMASI GEREKENKonuşurken pozitif olunuz ve el yıkamayla ilgili önerilerimiz de dâhil olmak üzere etkili tedbirlerin önemini vurgulayınız.