Ebeveynlerin COVID-19 Salgını Hakkında Sıkça Sorduğu Sorular

Anormal bir dönemden geçtiğimiz bu günlerde hepimizin akıllarında pek çok soru, kendimizi rahatlatmaya çalıştığımız pek çok kaygı var. Koronavirüsü ile ilgili hangi bilgiler doğru, kimin verdiği bilgiye güvenmeliyiz, kendimizi nasıl koruyacağız, kendimiz nasıl iyi kalacağız, çocuklarımızla bu dönemde nelere dikkat etmeliyiz gibi pek çok sorunun yanıtı için aşağıda kısa ve kolay anlaşılır açıklamalara yer verdik. Bu konu ile ilgili daha ayrıntılı sorularınız varsa bunları telefon danışmanlıklarımız, sosyal medya hesaplarımız ve web sitemiz üzerinden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Çocuklarla bu virüs hakkında konuşmaktan çekinmeyin. Zaten çoğu çocuk bu süreçte birçok şey duymakta ve etrafındaki değişimleri fark etmekte. Siz konuşmadıkça çocuklar etraftan duydukları net olmayan bilgiler ile daha çok kaygılanıp korkabilir, kendi hayallerinde durumu daha korkutucu bir hale dönüştürebilir. Onlara, açık ve net olan bilgileri, sakin bir biçimde vermek, bu konuda konuşulabileceğini, eğer gerekirse kafalarına takılan şeyleri sorabileceklerini anlatmak çocukların daha da endişelenmelerinin önüne geçecektir.  

Bu konuşmayı yaparken kendi kaygınızı yönetmeniz, sakin ve dürüst olmanız çocukların güven duygusunu sağlamak açısından önemlidir. Unutmayın, çocuklar olaylara verecekleri tepkileri genelde ebeveynlerinden öğrenirler. Bu yüzden önce kendiniz sakin kalmak adına kendinize bakım vermeyi, sevdiklerinizle konuşmayı, kendinize bir çay ya da kahve koyup arada bir de olsa biraz rahatça oturup rahatlamayı, doğru bilgiler edinmeyi, bu günlerin geçeceğine inanmayı atlamayın! Uçaklarda söylendiği gibi Maskeyi Önce Kendinize Sonra Çocuğunuza Takın

Pek çok haberi edindiğimiz televizyon, internet gibi teknolojik kaynaklarda kimi zaman yanlış bilgilerin yayıldığı haberler dolaşabilmektedir. Çocukları mümkün olduğunca televizyon, internet gibi zaman zaman hatalı bilgi veren kaynaklardan uzak tutun. Haberleri mümkün olduğunca çocukların yanında izlememeye ve kendiniz de yalnızca T.C. Sağlık Bakanlığı gibi doğru kaynakların verdiği bilgilere itibar etmeye gayret edin. SGDD web sitesinde Korona hakkında merak ettiğiniz konular ile ilgili pek çok bilgiyi bulabilirsiniz.

Çocuğunuzun sorduğu sorulara yaşına uygun, kısa ve anlaşılır açıklamalar yapın. Çocuklara bu virüsün grip gibi bizi hasta eden diğer mikroplara benzediğini, bu konuda tedbirleri aldığımızı ve dünyadaki bütün doktorların bunun tedavisi için çalıştığını belirtmek önemlidir. 

Eğer evdeki herkes sağlıklı ise, çocuğunuza iyi olduğunuzu, ailecek korunarak bunu atlatabileceğinizi anlatın. Çocuklarınıza kendilerini virüsten korumak için neler yapmaları gerektiğini adım adım öğretin:

  • Elleri 20 saniye boyunca yıkamak en iyi yoldur. Elleri yıkarken en sevilen şarkıyı açmak ya da birlikte şarkı söylemek bunu kolaylaştıracaktır.
  • Öksüren, hapşıran, hasta olan kişilerden uzak durmak, kendileri öksürürken de kağıt mendil ya da dirsek içi kullanmak koruyucudur.
  • Evde kalmak bütün insanlar için geçerli ve koruyucudur.
  • Dışarıdan alınan hiçbir şeyi (şeker, çikolata paketleri, meyveler) yıkamadan yememek gereklidir. 
  • Evde büyükbaba, büyükanne gibi yaşlı biri varsa çocukların yanında dikkatli olmaları gerekmektedir. Bu süreçte onları biraz uzaktan sevmek, çok fazla yanlarına sokulmamak onları korumak için önemlidir. 
  • Çocuklar büyüklerin dışarı çıkarken neden maske taktıklarını merak edebilir. Etrafta maskeli kişilerin görüntüsü çocuklar için endişe verici olabilir. Maskenin amacı, herkesin burunlarını ve ağızlarını kapalı tutmak olup kimsenin yanlışlıkla birbirine bu virüsü bulaştırmaması içindir.