İçişleri Bakanlığı’ndan “LGS ve YKS Tedbirleri” Genelgesi

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “LGS ve YKS Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre Liselere Geçiş Sınavı’nın (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) yapılacağı günlere denk gelen 20-27 ve 28 Haziran tarihlerinde sınırlı sokağa çıkma yasağı uygulanacak. 

İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada LGS’nin yapılacağı 20 Haziran 2020 cumartesi günü saat 09.00 ile 15.00 saatleri arasında, istisnalar hariç olmak üzere 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını belirtti.

Aynı şekilde 27 Haziran Cumartesi ve 28 Haziran 2020 pazar günü yapılacak olan YKS sebebiyle; cumartesi günü saat 09.30 ile 15.00 arasında ve pazar günü 09.30 ile 18.30 saatleri arasında, istisnalar hariç olmak üzere 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Söz konusu tedbirler, sınavların öncesinde ve sonrasında oluşabilecek yoğunluğun yol açacağı bulaşma riskini azaltmayı ve sınavların sorunsuz bir şekilde yapılmasını temin etmeyi amaçlıyor.

Sınava Girenlere Eşlik Edenler Kısıtlamadan Muaf Olacak

Gerek LGS gerekse YKS sınavlarına girecek adayların sınav binasına ulaşımlarının toplu taşıma ile sağlanması halinde kendilerinin yanı sıra bir yakını, özel araçlarla gelinmesi halinde ise araç sürücüsü ile birlikte bir yakını sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak.  Şehirlerarası toplu ulaşım araçlarından (uçak, otobüs, tren, vapur, feribot vs.) biletleme yapmış olanlar da sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Bazı İşyerleri, İşletmeler ve Kurumlar Açık Olacak

Sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanacağı gün ve saatlerde; ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamül ruhsatlı işyerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ile tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı işyerleri vatandaşların zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla açık bulanacak. Açık olacak kurumlar arasında kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri ile sebze/meyve toptancı halleri de yer alıyor.

 Ayrıca LGS ve YKS sınavlarına girecek adayların T.C. Kimlik Kartı başvurularının alınması amacıyla tüm il/ilçe nüfus müdürlükleri;

– LGS sınavı öncesine denk gelen 18 Haziran 2020 Perşembe ve 19 Haziran 2020 Cuma günleri saat 20.00’a kadar,

– LGS sınavının yapılacağı 20 Haziran 2020 Cumartesi günü 07.00-13.00 saatleri arasında,

– YKS sınavı öncesine denk gelen 25 Haziran 2020 Perşembe ve 26 Haziran 2020 Cuma günleri saat 20.00’a kadar,

– YKS sınavının yapılacağı 27 Haziran 2020 Cumartesi günü 07.00-13.00 saatleri arasında,

– YKS sınavının yapılacağı 28 Haziran 2020 Pazar günü 07.00-16.00 saatleri arasında, açık bulundurulacak.

İstisna Kapsamında Olan Kişiler

Bakanlık tarafından yayınlanan genelgeye göre, 20-27 ve 28 Haziran tarihlerinde eczacılar, sağlık kurumları, acil çağrı merkezleri, vefa sosyal destek birimleri, yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri vb. sosyal koruma/bakım merkezleri, Kızılay ve AFAD çalışanları görevlerine devam edecekler. 

Otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi “Özel Gereksinimi” olanlar ile bu kişilerin veli/vasi veya refakatçileri de istisna kapsamında olacak. Zorunlu sağlık randevusu olanlar ve mahkeme kararı çerçevesinde çocukları ile şahsi münasebet tesis edecekler (mahkeme kararını ibraz etmeleri şartı ile), sokağa çıkma kısıtlaması dışında kalacak. 

Kararlara Uymayan Kişilere İdari Yaptırım Uygulanacak

Genelge kapsamında alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/gundem/2020/06/18/son-dakika-icisleri-bakanligi-81-il-valiligine-lgs-ve-yks-tedbirleri-konulu-genelge-gonderdi?paging=3