Adım adım e- Devlet kapısı üzerinden Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti yardımlarının ön başvuruları

E-Devlet şifresi olan vatandaşlar, gerekli kriterleri karşıladıkları takdirde yardım başvurusunu https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru adresine girerek gerçekleştirebilecek.

Bu hizmetten kimler yararlanabilir?

Ekonomik yoksulluk sebebiyle çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken aileler, kendi kendine yeterli hale gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi amacıyla bu yardımdan yararlanabilir.

Yardımın belli bir süresi var mı?

Bu hizmet, ailenin ekonomik koşulların iyileştirme ve değiştirme çabalarının desteklenmesi, çocuklarının bu süreçte zarar görmeden bakımı ve ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla geçici bir süre ile sağlanmaktadır. Bu hizmetten yararlandırılan çocukların durumları en geç üçer aylık süreler ile meslek elemanları tarafından izlenmektedir. İzlemelerde hizmetin devamı veya sonlandırılması değerlendirilmektedir. Bu hizmet kapsamında yapılan ekonomik destek bir maaş değildir. Ekonomik desteğe ihtiyacı bulunmadığı, aldığı ekonomik desteği çocuklarının yararına kullanmadığı tespit edilenlerin ödemelerine son verilmektedir.

Başvurular nasıl değerlendirilir?

Başvuru sonrası aile hakkında araştırma ve inceleme yapılır. Ailenin ekonomik ve sosyal şartları değerlendirilirken bölgesel şartlar, ailenin yaşadığı çevre, sosyal destek sistemleri, ailenin gelirleri, çocukların aile içindeki yeri, okula devam durumları, çocukların korunma ihtiyacı içinde olup olmadıkları, ailenin sorunlar ile baş etme kabiliyeti, aile içinde bireylerin iletişimleri, yaşanılan yerin fiziki koşulları gibi hususlar göz önünde bulundurulmaktadır. SED kapsamında olmadığı değerlendirilen kişilere mail veya yazılı ortamda bilgi verilmektedir.

Kriterlere uygun olmayan aileler ne yapmalı?

Başvuru sonrası yapılan inceleme sonucu uygun görülmeyen ailelere, yönetmelik kapsamı dışında olan yetişkinlere ve çocuğu olmayan ailelere, SED desteği verilememektedir. Bu aileler ayni ve nakdi yardıma ihtiyaç duyuyorsa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yönlendirilmektedir.

E-Devlet kapısından nasıl başvuru yapılır?

Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda başvuru şartlarına uygun iseniz; https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkini tıklayabilirsiniz. Başvuru sayfasına geldiğinizde, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın “Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti” ekranında sağ üst köşede yer alan “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın.

Ardından sizden istenen bilgileri 7 aşamada tamamlamanız gerekmektedir. Bu aşamalarda talep edilen bilgiler:

1. Bilgilendirme metni

İlk sayfada, SED yardımıyla ilgili bilgilendirme yazısını okuyup, kabul ettiğinizi belirtmek üzere kutucuğu işaretleyerek devam edin.

2. Kişisel Veriler Hakkında

İkinci sayfada yer alan bilgilendirme, paylaştığınız kişisel verilerin, başvurunuzun değerlendirilmesi amacıyla ilgili kamu kuruluşları tarafından araştırılacağını belirtmektedir. Bu bilgilendirmeyi okuyup kabul ettiğinizi belirtmek için kutucuğa tıklayın ve devam edin.

3. Kimlik ve İletişim Bilgileri

Bu aşamada, e-Devlet sistemine kayıtlı kimlik ve iletişim bilgileriniz ekrana gelecektir. Bilgilerin doğruluğunu kontrol ettikten sonra diğer aşamaya geçebilirsiniz.

4. Başvuruya Esas Bilgiler

Bu ekranda, başvuru yapılan kişinin yakınlık durumu, haneye giren aylık toplam gelir, gelirlerin neler olduğu, ailede 18 yaş altı bulunan çocuk sayısı ve başvuru gerekçesi belirtilmelidir.

5. Hanede Bulunan Çocukların Kimlik Bilgileri

Bu adımda, hanedeki çocukların kimlik bilgileri, doğum tarihi, cinsiyeti ve öğrenim durumu eksiksiz olarak yazılmalıdır.

Son iki adımda, başvurunun ön izlemesini gerçekleştirdikten sonra başvuru işleminizin tamamlandığına yönelik olarak bilgilendirileceksiniz.

Başvurunuzu tamamladıktan sonra başvuru durumunuzu https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu bağlantısından kontrol edebilirsiniz.

Kaynak:

https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuruhttps://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu