‘Yeni Normal’de bizi neler bekliyor?

Uzmanlar, rakamlara bakarak Covid-19 pandemisinin şimdilik ülkemizde kontrol altına alınmaya başladığını söylüyorlar. Son bir haftadır Covid-19 tanısı alan hasta sayılarında azalmaya ve iyileşen hasta sayısında artış görülmeye başlandı.  Yoğun bakım ihtiyacı olan ve hayatını kaybeden kişilerin sayısında da belirgin bir biçimde azalma görülmekte. Tüm bu veriler, ülkemizdeki Covid-19 salgınının etkilerinin en azından artış sürecini tamamladığını ve önlemlere dikkat edildiği takdirde salgının gerileme sürecine girmiş olduğunu gösteriyor. Fakat bu iyilik halinin rehavetiyle, bugüne kadar hem kişisel hem toplumsal düzeyde alınan önlemleri gevşetmememiz gerekiyor. Peki “yeni normal” olarak adlandırılan önümüzdeki süreçte neler yapmamız gerekiyor? Nasıl bir dönem bizi bekliyor?

“Yeni normal” olarak adlandırılan bu düzenin, geneline baktığımızda aslında insanın sosyal ve kültürel yapısı nedeniyle zaten dikkat ediyor olması gereken kurallar bütününden meydana geldiğini söyleyebiliriz. Bu kuralları bireylerin kendi başlarına alması gereken önlemler ve toplumun, yetkili kurum ve devlet mercileri tarafından belirlenen yeni kurallar doğrultusunda kolektif olarak dikkat etmesi gereken kurallar bütünü olarak iki kısımda incelemek mümkün. Bireysel açıdan değerlendirmek gerekirse özellikle el hijyeni başta olmak üzere, hijyen kurallarına dikkat etmek; yeni normalin ilk maddesi olarak sayılabilir. Bu çerçevede ellerin gün içinde sıkça ve kuralına uygun şekilde yıkanması ya da dezenfekte edilmesi hatırlanmalıdır. Bunun yanında sosyal mesafeyi korumak ve bireyler arası 1,5 metre mesafeden daha yakında bulunmamak ve dolayısı ile sosyal ortamlarda kalabalık oluşturmamak ise bir diğer önemli madde olarak söylenebilir. Bu süreçte, hayatımıza yeni giren bir durum söz konusu: ‘maske kullanımı’. Yetkili kurumlarca belirtilen yerlerde maske kullanmaya ve en önemlisi maskeyi doğru kullanmaya dikkat etmek büyük önem arz etmektedir.

Kişisel önlemlerden sonra toplum düzeyinde uymamız gereken kurallara gelecek olursak her meslek grubunun kendileri için belirtilen zamanlarda ve mesai sürelerinde çalışmaları ve belirlenen kurallara uymaları oldukça önemli. Özellikle AVM gibi kapalı ve kalabalık olunabilecek alanlarda kurallardaki en ufak gevşeklikler önü alınamayacak yeni ataklara sebep olabilir. Kuaför gibi yakın temas hizmet sektör çalışanlarının kendileri için koyulan kurallara riayet etmeleri, restoran ve kafe gibi işletmelerin kalabalık olmayacak ve belirtilen mesafe kurallarına uyacak şekilde yeni düzenlemeleri aksatmamaları bu başlıkta dikkat edilmesi gereken diğer kurallar arasında yer almaktadır. Toplu taşıma araçlarının mümkün olduğunca az kullanılması gidilecek mesafeler kısa ise yürüyerek ya da bisiklet gibi araçlar kullanılarak gidilmesi bu süreçte virüsün yayılımını azaltmak açısından dikkat edilmesi gereken kurallar arasında yer almaktadır. Toplu taşıma kullanmak zorunda olan kişiler, araçlara mutlaka maske takarak binmeli, sosyal mesafeyi korumalı ve özellikle el hijyenine dikkat etmelidir.

Bir diğer önemli unsur ise, bu süreçte, bulunduğumuz illerdeki kısıtlamalarla ilgili güncellemeleri takip etmeye devam etmeliyiz. Bu konuda bilgi almak için, 157 Yabancı Danışmanlık Hattı’na, ASAM ofislerine veya UNHCR Danışmanlık Hattı’na ulaşabilirsiniz.